Hopp til innhold

formå

Fra Wiktionary

Norsk[rediger]

Verb[rediger]

formå (bokmål/riksmål/nynorsk)

  1. Å makte.
  2. Å få, bevege.

Etymologi[rediger]

Fra for + måtte. Fra nedertysk vormogen. Beslektet med formue.

Uttale[rediger]

Dette ordet har ikke fått spesifisert noen uttale. Hvis du er fortrolig med IPA, kan du legge den til.
Dette ordet mangler en lydfil med uttalen av ordet. Hvis du har en mikrofon, kan du spille inn uttalen og laste den opp.

Synonymer[rediger]

(være i stand til) evne, greie, klare
(bevege) bevege, , overtale

Grammatikk[rediger]

Bøyning (regelrett)
Infinitiv Presens Preteritum Perfektum Imperativ Presens partisipp Passiv
å formå formår formådde har formådd formå formående formås (bokmål/riksmål)
å formå formår formådde har formått formå formåande formåast (nynorsk)
har formådd (nynorsk)


Oversettelser[rediger]

Verb[rediger]

formå (bokmål/riksmål/nynorsk)

  1. bøyningsform av formå